čtvrtek 19. září 2013

Street Gallery Beroun

Vzdělávací program v PDF
 
Klíčová slova: Street gallery, Beroun, plakát, veřejný prostor, propagace
Obrázek I. – Logo galerie, zdroj: www.galerie-beroun.cz
 
Základní informace
Street Gallery Beroun je projekt Městské galerie Beroun, který vznikl na počátku roku 2012 a umožňoval prezentace děl výtvarných umělců mladé a střední generace se vztahem k městu Beroun a jeho okolí. Základní myšlenkou je již od založení, zprostředkování děl méně známých autorů široké veřejnosti. „Projekt by zároveň měl dát šanci pro prezentaci těm tvůrcům, jejichž díla díky povaze, popř. rozměrům nebo technologii není možné vystavit v současných berounských galerijních podmínkách.“ Vybraní umělci mají k dispozici reklamní plochy rozmístěné po celém městě, na kterých jsou prezentovány reprodukce jejich děl v podobě plakátů navržených grafickým studiem. Galerie uvádí každý rok dvanáct umělců, kteří se zavazují odkoupit část tištěných materiálů (plakáty, kalendáře). V roce 2013 se projekt rozšířil o další evropská partnerská města Rijswijk, Goslar, Brzeg a získal název European street gallery 2013. Díky spolupráci se sdružením Stranou, bude také představena tvorba dvanácti básníků. Během tohoto roku každé z měst představí tři vybrané umělce, jejichž díla budou vystavena na závěrečné souborné putovní výstavě.
 
Doprovodné projekty
Projekce v městském kině
Před každým promítaným filmem je představena tvorba autora, který vystavuje v daný měsíc. Soubor děl, který umělec poskytl galerii je sestaven do třiceti vteřinového spotu a nově doprovázen i zvukem - přednesem básně dalšího umělce.
 
Internetová galerie
Jsou zde zařazena díla, která se nevešla na plakátovací plochu. Její důležitou funkcí je propagace a podpora projektu a MG Beroun.
Obrázek II. – Souborná výstava v Duslově vile 2012, zdroj: www.berounskyregion.cz
 
Souborná výstava
Na konci každého roku se koná souborná výstava všech děl v galerii v Duslově vile v Berouně. Umělecká díla se tak navrací z veřejného prostoru města zpět do galerijního prostoru. V roce 2013 se tato výstava objeví ve všech partnerských městech, ze kterých pochází vybraní umělci.
 
Kalendář
Je vydáván v rámci souborné výstavy a část nákladu si odeberou umělci. Slouží také jako propagační materiál MG Beroun a partnerů projektu.
 
Forma prezentace
Umělec předloží radě MG Beroun obvykle soubor prací, ze kterého je vybráno jedno dílo. Pokud umělec nemá jiný záměr (např. viz práce Václava Matouška), pak je jeho dílo prezentováno veřejnosti prostřednictvím plakátu, který je „nosičem vystavovaných exponátů“. Plakáty jsou umístěny na reklamních plochách i samostatných stojanech v ulicích města Beroun. Umělecká díla jsou vlastně vystavena v podobě reklamních materiálů, a pokud je divák přímo nehledá, téměř nejsou rozeznatelná od ostatních plakátů. Za rok se takto prostřídá dvanáct umělců, kteří se poté ještě znovu představí na souborné výstavě v Berouně.
 
Obrázek III. – projekt Místa v paměti, autor Václav Matoušek, 2012, zdroj: www.galerie-beroun.cz
 
Podoba plakátu
Všechny plakáty vycházejí ze základního vzoru (postranní pruh s informacemi a logem galerie) a proměňují se pouze reprodukce děl. Plakát je někdy doplněn „vzorky“ z umělcovy tvorby - menšími reprodukcemi dalších děl kompozičně umístěnými pod hlavním dílem. Každý měsíc je tištěno 70 velkoformátových barevných plakátů a část nákladu opět odebírají samotní umělci.
 
Vlastní pohled na galerii
S projektem Street gallery Beroun jsem se setkala náhodně při pravidelné cestě autobusem přes město Beroun do Prahy a zpět. Několik dní, možná i týdnů, jsem na každé zastávce zkoumala plakátovací plochy, na kterých mi „něco nesedělo“. Na každé z nich se totiž objevily plakáty s čistou bílou plochou, která se postupem času zaplňovala různými poznámkami. Vzhledem k tomu, že jsem byla odkázána na rychlost autobusu, se mi nikdy nepodařilo rozeznat zbytek plakátu, pouze bílou plochu. Dnes již vím, že se jednalo o dílo Václava Matouška, které bylo založené na vztahu ke konkrétnímu místu (připsání vlastního zážitku na čistou část plakátu).
 
Po nějaké době jsem při procházce městem objevila samostatný stojan s reprodukcí malby v podobě plakátu, který jsem si tentokrát mohla pečlivě prohlédnout. Plakáty s tímto dílem a logem galerie také nahradily popsané bílé plochy. Přes uvedený název galerie jsem poté na internetu vyhledala více informací, které jsou poměrně přehledně uvedeny na jejích oficiálních stránkách.
 
Tato zkušenost mi přinesla dva zásadní poznatky o galerii: prvním z nich je prezentace pouze jednoho díla po celém městě a druhým je velká podobnost galerijních plakátů a ostatních reklamních materiálů. Galerie ve veřejném prostoru by určitě mohla být přitažlivá pro návštěvníky Berouna. V tomto případě by například mohlo být prezentováno více uměleckých děl na různých místech, které by bylo možné cíleně vyhledávat a zároveň tak poznávat město. Jak jsem již zmínila z umělcovy tvorby je vybráno pouze jedno dílo, i když na webových stránkách je uveřejněn celý soubor. Od založení galerie s veřejným prostorem aktivně pracoval pouze již zmíněný Václav Matoušek. Soudím tedy, že by stejný náklad plakátů mohl obsahovat širší výběr z tvorby jednoho umělce.
 
Využití plakátu jako formy prezentace díla napovídá, že se jedná o záměrnou propagaci. Mohlo by se zdát, že jde pouze o představení mladého umělce širokému publiku, avšak plakáty slouží především jako reklama Městské galerie Beroun a sponzorů projektu Street gallery Beroun. Plakát s textem a značkami různých firem je proto často obtížné rozpoznat ve velkém množství reklamních materiálů na plakátovacích plochách.
 
Pracovní list
Z poznatků o galerii a z vlastní zkušenosti vychází edukační program navržený pro žáky druhého stupně základní školy. Aktivity prezentované formou pracovního listu je možné využít i samostatně k doplnění výuky výtvarné výchovy.
 
 
Zuzana Kolebabová, červen 2013
 
Zdroje
Street gallery Beroun [online]. [cit. 2013-06-09]. Dostupné z: http://www.galerie-beroun.cz/

Žádné komentáře:

Okomentovat